Kilka dni temu miałam okazję wybrać się kina. Repertuar nie rzucał na kolana, jednak udało mi się znaleźć film, którego fabułą wydała mi się interesująca. To "Old" M. Night Shyamalana, będący adaptacją komiksu Pierre'a-Oscara Levy'ego "Zamek z piasku".
Banalna, na pierwszy rzut oka, historia grupy ludzi, którzy spędzają egzotyczne wakacje na tajemniczej wyspie szybko okazuje się niezłym thrillerem psychologicznym, skłaniającym do wielu refleksji. Bohaterowie filmu, trafiają na tajemniczą plażę, która okazuje się pułapką bez wyjścia. Doświadczają tam anomalii związanych z upływem czasu i zaczynają się starzeć w nadzwyczajnym tempie.
Film nie jest może wybitny. Można nawet śmiało powiedzieć, że to taka zwykła filmowa fantastyka, która po głębszym namyśle nie jest jednak pozbawiona pewnej logiki i sensu. Z pewnością jednak może stanowić punkt wyjścia do wielu rozmów z licealistami zarówno na języku polskim, jak i podczas godzin wychowawczych, np.
- przemijanie i kruchość ludzkiego życia
- lęki człowieka przed starością, chorobą, słabością i samotnością w chwili ostatecznej
- inwigilacja
- wpływ choroby na życie człowieka
- konsumpcjonizm zachodniej cywilizacji
- eksperymenty na ciele ludzkim, na człowieku
- katastrofy ekologiczne dążące do klimatycznej apokalipsy
- rola natury w życiu człowieka; człowiek a natura
- nieustanne dążenia człowieka do zaspokojenia potrzeby bycia pięknym, atrakcyjnym, moda na piękno, sztuczne piękno, wynikające z medycyny estetycznej
- przekraczanie granic moralnych
- miłość i relacje rodzinne - rodzice a dzieci, relacje między rodzicami, w rodzeństwie
- postawa "mieć" czy "być"
Komentarze
Prześlij komentarz